Gidello

Rolantis Bilgi Teknolojileri Turizm San. ve Tic Ltd. Şti

Yeşilyayla Elmalı Turu

Eski çarşıları, arastaları ve dar sokaklarıyla, her adımda tarihin derinliklerine…
  • Elmalı'nın Safranbolu evlerinin aratmayan cumbalı evlerini ziyaret edin!
  • Ketenci Ömer Paşa tarafından 1610 yılında yaptırılan Güneybatı Anadolu’nun en büyük ve en gösterişli eseri olan Ömer Paşa Camii'yi görme fırsatı!
  • Akdeniz Bölgesi'ndeki tek şarap fabrikası olan Likya Şarap Fabrikası'nı ve bağlarını görme fırsatı!
  • Elmalı'ya özgü bir menü olan Şiş,Piyaz,Helva üçlüsünü tatma fırsatı!
  • Esnaflığın korunmuş hali olan Tarihi Helvacılar Çarşısı'ni görme fırsatı.

TARİHİ ELMALI EVLERİ

Eski çarşıları, arastaları ve dar sokaklarıyla, her adımda tarihin derinliklerine uzanarak Anadolu kültürünü yansıtan, geçmişinin cazibesini bugünlere taşıyan yöre; iklimi, doğa güzellikleri ve Sedir Ormanları ile büyük bir turizm potansiyeli taşımaktadır.

Cumbaları, eski tip pencereleri ve parlak renkleriyle ilçeyi süsleyen evler ise, zamanın çok gerilerinden bugünü anlatırcasına hala dimdik ayaktadır. Sadece yaşama değil, seyirlik zamanlara da ilham kaynağı olan çift cumbalı ahşap Elmalı Evleri, en az Safranbolu Evleri kadar otantik bir yapıya sahiptir ve karakteristik özelliklerinin çoğunu bugüne kadar korumayı başarmıştır.

Türk evi plan tipleri içinde açık sofalı tip, günümüze kadar kalmış en eski ev örneklerinde görülür. Türk evinin ikinci özelliği olan odanın bir yaşama birimi olarak çok amaçlı kullanımı Elmalı’da da aynıdır. Yine bir başka özellik olarak kargir bir kat üzerinde yükselen ahşap çatma ikinci varsa üçüncü katlar esas yaşama alanını oluşturur.

En az 500 yıllık bu evlerin mimari bir öğesi olan ahşap dokusunda, yörenin zenginliği olan sedir ağaçlarından bol miktarda kullanılmıştır. Süslemelerdeki stilize ağaçları, çiçek motifleri ve altı köşeli yıldızlarıyla da Anadolu Kültürünü yansıtan eşsiz örneklerdendir.

Etrafı ormanlarla çevrili Elmalı'da ahşabın mimari bir malzeme olarak kullanıldığı yapılar içinde en görkemlileri Elmalı'nın Tahtamescit Mahallesi Aylar Sokağındaki Elmalı Evleri’dir ki bu sokakta adım adım tarihin izine tanıklık etmek mümkündür.

Eski Elmalı kent dokusunda yer alan ahşap evler, geleneksel Türk ev mimarisinin önemli örneklerindendir. Bu evler; Safranbolu, Bursa, Kastamonu gibi Anadolu’da yer alan birçok yerleşim yerindeki evlerin tipik özelliklerini yansıtmaktadır. Elmalı evlerinin oluşumunda; topografik konum, iklim özellikleri, mahalleler ve sokakların durumu belirleyici rol oynar. Topografik konum; evlerin kat, cephe gibi unsurlarına, iklim; yönleniş ve yerleşimine, mahalle ve sokaklar ise; gelişimine tesir etmiştir. Elmalı'nın eski kent dokusu içerisinde yer alan mahalleleri ve burada yer alan evleri yapısal bir takım farklılıklar göstermektedir.Osmanlı Mimarisi yapı sistemi içinde merkezi planlı- tek kubbeli türün en geliştirilmiş bir örneği, tamamen kesme taştan inşa edilmiş, Mimar Sinan ekolünün bir şaheseridir.

Ketenci Ömer Paşa tarafından 1610 yılında yaptırılan Güneybatı Anadolu’nun en büyük ve en gösterişli eseri olan Ömer Paşa Camii ,Osmanlı Devri Türk Mimarisi’nin Anadolu’da yapılmış az sayıdaki önemli örneklerinden biridir.


ELMALILI MUHAMMED HAMDİ YAZIR KENT MÜZESİ

Çağdaşları arasında benzerine az rastlanan geniş kültürlü mütefekkir bir din alimi olan Osmanlı İmparatorluğunun son, Cumhuriyet döneminin ise İlk dönemlerinde yaşamış klasik medrese anlayışının yanı sıra her iki dönemin üzerine dünyasındaki fikirleri mezcedebilmiş, Mütefekkir, Din limi,Tefsirci,Felsefeci,Eğitimci,Hukukçu ,Hattat, Sanatkar gazeteci yazar ,edebiyatçı ,Şair ,Tarihçi ,Araştırmacı ,Çevirmen ,Vakıf Uzmanı, Fikir ve Siyaset adamı gibi bir çok özel sıfatı bünyesinde barındırmış mana ve iklimimizi kandil gibi aydınlatan ,’Hak Dini Kuran Dili’ adlı tefsiriyle tanınan son devir din alimlerinden olan Elmalılı M.Hamdi Yazır'ın eserlerinin bulunduğu Elmalılı M.Hamdi Yazır Kent Müzesi her yıl binlerce kişiyi ağırlayan manevi yolculuğun varış noktalarından biri olan Kadim Şehir Elmalıda ziyaretçilerine kapılarını açtı...*TUR PROGRAMI

*Sabah saat 08 :00'da misafirlerimizi programda belirtilen noktalardan alıyoruz.

*Bir buçuk saat süren yolculuğun ardından Antalya'nın en güzide ilçelerinden biri olan Elmalı ilçemize varıyoruz.

*Tahta mescid mahallesi, aylar sokağında yer alan 500 yıllık tarihe sahip bu cumbalı evleri görüyoruz.

*Bol bol resim çekeceğimiz Aylar sokağında serbest zamanın ardından şehir merkezine dönüyor ve 1610 yılında yapılmış olan tarihi Ömer Paşa camii ve türbesini görüyoruz. 

*Öğle yemeği için vereceğimiz serbest zaman sonrası, Elmalı Müzesini geziyoruz. 

*Leblebiciler çarşısında alış veriş yapıyoruz. Elmalı Top Dağı mesire alanından Elmalıyı panoramik olarak izliyor ve fotoğraflandırıyoruz. 

*Ardından Akdenizdeki tek şarap fabrikası ünvanını alan Likya şaraplarının üretim tesislerini ve bağlarını gezmek ayrıca şarap tadımı yapmak için yola devam ediyoruz. 

*Antalya’nın ilk şarap markası olan Likya şarapları bağlarını görüyor ve şarap üretimi hakkında bilgi alıyoruz.

*Dileyen misafirlerimiz reyonlardan şarap alış verişlerini yapıyor. 

*Ardından Antalya’ya doğru yola çıkıyor ve akşam geç saatlerde sizleri aldığımız noktalara bırakıyoruz.

TUR FİYATINA DAHİL OLANLAR

*Ulaşım hizmeti

*Rehberlik hizmeti

*TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası

*Öğle yemeği

TUR FİYATINA DAHİL OLMAYANLAR

*Müze ören, yeri giriş ücretleri .

*Kişisel harcamalar
TUR PROGRAMI


DAHİL OLANLAR:
*Ulaşım hizmeti

*Rehberlik hizmeti

*TÜRSAB zorunlu seyahat sigortası

*Öğle yemeği


HARİÇ OLANLAR:
*Müze ören, yeri giriş ücretleri

*Kişisel harcamalar

EK BİLGİLER
İPTAL POLİTİKASI:
İptal ve iade şartları

TARİH VE FİYATLAR

Tek Kişi | Çift Kişilik Odada Kişi Başı |

TAKSİT SEÇENEKLERİ

1 kişi / grup için örnek taksit tablosudur